Hällefors kommuns logotyp
engelsk
Finsk

Välfärdsutskottet

Välfärdsutskottet bereder och bevakar ärenden inom skolchefens och social­chefens verksamhetsområden inför kommunstyrelsen. Verksamheter inom dessa områden är bland annat förskola till och med gymnasieskola, måltidsverksamhet, vård, omsorg och arbetsmarknad.


Ledamöter ordinarie

  1. Kent Grängstedt (S) vice ordförande kent@grangstedt.se
  2. Christina Kuurne (S) christinakuurne@hotmail.com
  3. Johan Stolpen (V) ordförande johan.stolpen@hellefors.se
  4. Ulrika Jonsson (M) grythyttan@direkten.se
  5. Tobias Nygren (C) tobiasnygren@icloud.com

Ledamöter ersättare

  1. Christer Olken (S) christer.olken@live.se
  2. Gunilla Josefsson (V) gunilla.josefsson@folkbildning.net
  3. Ritha Sörling (V) sorlinglennart@gmail.com
  4. Vivianne Pettersson (M) vivianne.pettersson@hellefors.se
  5. Cecilia Albertsson (M) ceciliamariaeriksson@hotmail.com

Dokument

Hällefors kommun, Sikforsvägen 15, 712 83 Hällefors | 0591-641 00 | org.nr: 212000-1942 | kommun@hellefors.se