jordglob
Finsk
Hällefors kommuns logotyp
Hällefors kommuns logotyp
jordglob
Finsk

Kommunstyrelsen

Kommun­styrelsen utses av kommunfullmäktige och är kommunens ledande politiska förvaltningsorgan. Styrelsen har ansvar för hela kommunens utveckling och ekonomiska ställning. Kommunstyrelsen leder och samordnar planeringen och uppföljningen av kommunens ekonomi och verksamheter.

Kommunstyrelsen har ekonomiberedningen, allmänna utskottet och välfärdsutskottet kopplad till sig.

Ledamöter för mandatperioden 2023–2026.

Vad betyder förkortningarna?

S=Arbetarpartiet Socialdemokraterna V=Vänsterpartiet  C=Centerpartiet M=Moderata samlingspartiet SD=Sverigedemokraterna GL=Grythyttelistan

Ledamöter ordinarie 

  1. Wilhelm Tham (GL) listeria@telia.com
  2. Sten Walegren (GL) sten.walegren@gmail.com
  3. Lars-Göran Zetterlund (C) förste vice ordförande Lars-Goran.Zetterlund@hellefors.se
  4. Ulrika Jonsson (M) grythyttan@direkten.se
  5. Cecilia Albertsson (M) ordförande cecilia.albertsson@hellefors.se
  6. Abdelmajid Elmoussaoui (S) abdelmajid.elmoussaoui@hotmail.com
  7. Allan Myrtenkvist (S) allan.myrtenkvist@hellefors.se
  8. Håkan Bergström (S) andre vice ordförande Hakan.Bergstrom@hellefors.se
  9. Katja Ollila (V) katja.ollila@hellefors.se
  10. Saskia van der Zanden (V) saskiavanderzanden@gmail.com
  11. Fredrik Dahlberg (SD) fredrik.dahlberg@sd.se

Ledamöter ersättare

  1. Tobias Nygren (C) tobiasnygren@icloud.com
  2. Margurite Vase (C) margeuritewase@hotmail.com
  3. Olle Samuelsson (C) olle@hjulsjo.com
  4. Jacob Neerings (M) jaco@neerings.se
  5. Lotta Anderberg (M) lotta.anderberg@telia.com
  6. Christer Olken (S) christer.olken@hellefors.se
  7. Kent Grängstedt (S) kent@grangstedt.se
  8. Christina Kuurne (S) christinakuurne@hotmail.com
  9. Susanne Grundström (S) kolugnsusanne@gmail.com
  10. Bo Werner (V) bowerner99@gmail.com
  11. Madelene Jönsson (SD) Madelene.jonsson@sd.se

De allra flesta förtroendevalda tjänstgör som politiker på sin fritid. Men kommunalråd är förtroendevalda med hel- eller deltidsarvode. Oppositionens kommunalråd kallas oppositionsråd.

Kommunalråd

Cecilia Albertsson (M), kommunstyrelsens ordförande cecilia.albertsson@hellefors.se

Oppositionsråd

Håkan Bergström (S), kommunstyrelsens andre vice ordförande Hakan.Bergstrom@hellefors.se

Vi publicerar protokoll från kommunstyrelsens sammanträden samt aktuella handlingar inför sammanträden. Kallelser och ej sekretessbelagda handlingar läggs ut cirka en vecka innan mötet.

Dokument

Sidan är uppdaterad