Hällefors kommuns logotyp
Hällefors kommuns logotyp

Presskontakt

På den här sidan finns det kontaktuppgifter och porträtt på tjänstepersoner och politiker.

Informationsansvarig

Ansvaret för information och kommunikation har kommunchefen. Det gäller både den interna kommunikationen på kommun­förvaltningen och den övergripande externa kommunikationen. Verksamhetscheferna är talespersoner och ansvariga för sina respektive ansvarsområden både gällande den interna som externa kommunikationen.

Tjänstepersoner

Veronica Svensson kommunchef

Kommunchef

Veronica Svensson
Telefon: 0591-641 29
E-post: veronica.svensson@hellefors.se

Stor bild på kommunchefen

Porträtt Mathias Brandt

Kanslichef

Mathias Brandth
Telefon: 0591-641 25
E-post: mathias.brandt@hellefors.se

Stor bild på kanslichefen

Porträtt Jessica Jansson

Ekonomichef

Jessica Jansson
Telefon: 0591-641 06
E-post: jessica.jansson@hellefors.se

Stor bild på ekonomichefen

Porträtt Ann Karlsson

HR-chef

Ann Karlsson
Telefon: 0591-641 33
E-post: ann.karlsson@hellefors.se

Stor bild på HR-chefen

Lars Örtlund

IT-chef

Lars Örtlund
Telefon: 0591-641 10
E-post: lars.ortlund@hellefors.se

Stor bild på IT-chefen

Tina Lanefjord

Skolchef

Tina Lanefjord
Telefon: 0591-641 50
E-post: tina.lanefjord@hellefors.se

Stor bild på skolchefen

Daniel Åhnberg

Socialchef

Daniel Åhnberg
Telefon: 0591-643 40
E-post: daniel.ahnberg@hellefors.se

Stor bild på socialchefen

Malin  Olsson

Äldreomsorgschef

Malin Olsson
Telefon: 0591-643 16
E-post: malin.olsson@hellefors.se

Stor bild på äldreomsorgschefen

Porträtt Kicki Johansson

Kultur- och fritidschef

Kicki Johansson
Telefon: 0591-641 42
E-post: kicki.johansson@hellefors.se

Stor bild på kultur- och fritidschefen

Ann-Marie Alzen

Bibliotekschef

Anne-Marie Alzen
Telefon: 0591-644 41
E-post: Anne-Marie.Alzen@hellefors.se

Stor bild på bibliotekschefen

Pia Ljungkvist

Badhuschef

Pia Ljungqvist
Telefon: 0591-643 65
E-post: pia.ljungqvist@hellefors.se

Stor bild på badhuschefen

Porträtt Jessica Nilsson

Fastighetschef

Jessica Nilsson
Telefon: 0591-641 30
E-post: jessica.nilsson@hellefors.se

Stor bild på fastighetschefen

Porträtt Camilla McQuire

Näringslivschef

Camilla McQuire
Telefon: 0591-641 28
E-post: camilla.mcquire@hellefors.se

Stor bild på näringslivsstrategen

Camilla Sandblad

Turismutvecklare och kommunikatör

Camilla Sandblad
Telefon: 0591-644 76
E-post: camilla.sandblad@hellefors.se

Stor bild på turismsamordnaren, kommunikatören

Ulf Skog

Samhällsutvecklingschef

Ulf Skog
Telefon: 0591-641 08
E-post: ulf.skog@hellefors.se

Stor bild på samhällsutvecklingschefen

Kim Grip

Enhetschef grönyta, gata, park och skog

Kim Grip
Telefon: 0591-641 81
E-post: kim.grip@hellefors.se

Stor bild på chef grönyta, gata, park, skog

Martin Modig

Kris- och beredskapssamordnare

Martin Modig
Telefon: 0591-643 89
E-post: martin.modig@hellefors.se

Stor bild på kris och beredskapssamordnaren

Politiker

Cecilia Albertsson

Foto: Tord Saxin

Ordförande och kommunalråd
kommun­styrelsen

Cecilia Albertsson (M)
Telefon: 0591-641 27
E-post: cecilia.albertsson@hellefors.se

Stor bild på kommunstyrelsens ordförande

Senast uppdaterad