Hällefors kommuns logotyp
Hällefors kommuns logotyp

Stipendier

Kommunstyrelsen delar årligen ut ett idrottsstipendium, ett kulturstipendium och ett ledarstipendium till personer eller föreningar i Hällefors kommun.

För samtliga stipendier gäller att personen är född, bosatt eller verksam i Hällefors kommun eller att föreningen är verksam i kommunen.

Stipendiet är avsett att uppmuntra en person eller förening för bra insatser inom något eller några av kulturens olika områden eller som gjort någon annan betydelsefull insats för kulturen i Hällefors kommun. Stipendiet är på 5000 kronor.

Stipendiet är avsett för att uppmuntra ideella ledare som engagerat sig för ungdomars förenings- och fritidsaktiviteter eller som gjort någon annan betydelsefull ledargärning i Hällefors kommun. Stipendiet är på 5000 kronor.

Stipendiet är avsett att uppmuntra individ/förening som gjort en bra idrotts­prestation eller som gjort någon annan betydelsefull insats för idrotten i Hällefors kommun. Egenskaper så som god förebild och kamrat ska även väga tungt. Stipendiet är på 5000 kronor.

2023

  • Kulturstipendiet: Petra Janensch, Konstföreningen Galleri Grythyttan
  • Ledarstipendiet: Thorleif ”Totto” Höök, Hällefors Motorklubb
  • Idrottsstipendiet: Emil Eriksson, Hällefors Discgolfklubb

2022

  • Kulturstipendiet: Föreningen Krokborns vänner
  • Ledarstipendiet: Bary Nehad, Hällefors AIF
  • Idrottsstipendiet: Thea Liodden, Ishockey

2021

  • Idrott: Dennis Olsson, Hällefors Motorklubb
  • Ledar: Jan Skogh, Jägarförbundet Hällefors
  • Kultur: Angelica Carlsson, sångerska och låtskriverska

2020

  • Idrott: Sikfors ryttarsällskap
  • Ledar: Lennart Wall, Grythyttans IF
  • Kultur: Gunilla Josefsson och Alf Wikström, Bredsjö kulturkooperativ

2019

  • Idrott: Nellie Höök, folkrace
  • Ledar: Hussein Abdulgadir, Hällefors Kultur- och integrationscenter
  • Kultur: Ellen Mulderij-Rudy Hobbenschot, naturbetesdrift

2018

  • Idrott: Adrian Åminne- Karlsson, motorcross
  • Ledar: Jenny Nyheim, fotbollstränare
  • Kultur: Ulla Norling, författare

2017

  • Idrott: Ulrika Johansson
  • Ledar: Emma Kenttälä
  • Kultur: Örjan Fredriksson, föreningen SHOIF

2016

  • Idrott: Haben Kidane, löparklubben
  • Ledar: Maria Palm, Hällefors gymnastikförening/aerobic
  • Kultur: Mikaela Cederlöf, Hällefors Kulturskola

2015

  • Idrott: Ahmed Omar, Somaliska Allmänna Idrotts Klubb
  • Ledar: Olan Karlsson, Hällefors ishockeyklubb
  • Kultur: Denise Wallin, dansare Hällefors Kulturskola

2014

  • Idrott: Marcus Viitanen, ishockey
  • Ledar: Anna Schuster, Hällefors Gymnastikförening
  • Kultur: Gerd Göran, konstutställning

2013

  • Idrott: Patricia Olsson, häst
  • Ledar: Harry Hansson och Susanne Nilsson
  • Kultur: Nathalie Olsson, Instrument, sång, dans
  • Hedersgåvan: Kjell Persson

2012/2011

  • Idrott: Wilma Ekström, ishockey
  • Ledar: Greta Hidén
  • Kultur: Alexander Kekokangas, kulturskolans olika uppsättningar

2010

  • Idrott: Lina Eriksson, ishockey
  • Ledar: Tord Lindberg
  • Kultur: Elin Agorelius, sång

2009

  • Idrott: Erik Persson, ishockey
  • Ledar: Stefan Molander
  • Kultur: Grythyttans Hembygdsförening
  • Hedersgåvan: Örjan Lindqvist

2008

  • Idrott: Ellinor Eriksson, innebandy, fotboll
  • Ledar: Peder Ödmark, bandy
  • Kultur: Föreningen Finnstigen
  • Hedersgåvan: John Bäckman

2007

  • Idrott: Simon Sveder
  • Ledar: Roland Nilsson och Helen Persson
  • Kultur: Enar Karlsson
  • Hedersgåvan: Torbjörn Lenskog

2006

  • Idrott: Martin Cederlöf, bordtennis
  • Ledar: Lars Åke Andersson, motorsport
  • Kultur: Föreningen Bäätalanet
  • Hedersgåvan: Birgitta Ulmander

2005

  • Idrott: Fredrik Berg, Enduro
  • Ledar: Jessica Mellqvist, fotboll
  • Kultur: Melinda Elmbark
  • Hedersgåvan: Casten von Otter

2004

  • Idrott: Kenneth Olsson
  • Ledar: Maria Palm
  • Kultur: Sofia Henriksson
  • Hedersgåvan: Lars Yngström

2003

  • Idrott: Björn Eriksson, löpning
  • Ledar: Laila Palm, gymnastik
  • Kultur: Magnus Bäcklund, artist
  • Hedersgåvan: Birgitta Bork, bl a Ghn:s hembygdsförening

2002

  • Idrott: Matilda Jonsson, ridsport
  • Ledar: Susanne Nordqvist, ungdomar
  • Kultur: Peter och Maria Rinaldo, Fabien Manirebanimduhwe, Glesbygdspolka
  • Hedersgåvan: Ove Karlsson, samlar och dokumenterat bilder

2001

  • Idrott: Katrine Trygg, längdskidor
  • Ledar: Janne Fredriksson, bordtennis och Solveig Karlsson, mulleskolan m m
  • Kultur: Hällefors Hembygdsgård
  • Hedersgåvan: Lennart Ljungberg, skulpturparker

2000

  • Idrott: Kim Grip, löpning och skidor
  • Ledar: Anders Anderson, ishockey
  • Kultur: Annica Göran, arbetat inom kultur i många år bl a sång
  • Hedersgåva: Börje ”skomakarn” Lennqvist

1999

  • Idrott: Kitty Niskanen, gymnastik, fotboll och dans
  • Ledar: Peter Wiker, ungdomsledare i löpning
  • Kultur: Marie Dahlberg, väckt intresse för dans bland barn och ungdomar
  • Hedersgåvan: Bo Landberg

1998

  • Idrott: Karin Persson, ishockey, folkrace
  • Ledar: Berit Eriksson, ridning
  • Göran Söderlund, engagemang ungdomar
  • Kultur: Maria Carlsson, akvarell
  • Hedersgåvan: Tottes orkester, Gerd Göran och Berit Skoglöf

1997

  • Idrott: Rickard Ellström, orientering
  • Ledar: Roland Carlsson, bandy, fotboll
  • Kultur: Grängshyttans Hembygdsförening Kulturgrupp ”Slotterberget”
  • Hedersgåvan: Marja Elfman

1996

  • Idrott: Robert och Torgny Lundberg, bowling
  • Ledar: Marie Trygg, skidor
  • Kultur: Linda Skaret, sång
  • Hedersgåvan: Brita Karlström, Ghn:s Hembygdsgård

1995

  • Idrott: Henrik Edin, skidor
  • Ledar: Ingemar ”Jeppe” Welamsson, fotboll
  • Kultur: Susann Rickan, foto
  • Hedersgåvan: Stig Tinglöv, orientering

1994

  • Idrott: Magnus Ekström, ishockey
  • Ledar: Östen Nilsson: musik
  • Kultur: Artto Karttunen, konstnär
  • Hedersgåvan: Gun Grängstedt, textil

1993

  • Idrott: Veronica Törnkvist, ridning
  • Ledar: Benny Sörenson, dart
  • Kultur: Kent Borg, musik
  • Hedersgåvan: Sigrid och Uno Gustavsson, Gården Bråten och Roland Persson, fotboll

1992

  • Idrott: Rose Marie Friman, skidor, orientering och ridning
  • Ledar: Mats Olsson, gymnastik
  • Kultur: Mats Andersson, trummor
  • Hedersgåvan: Yngve Nilsson och Gunnar Nilsson, fiske och jakt

1991

  • Idrott: Mats Eriksson, slädhundsport
  • Ledar: Benny Ekström, ishockey
  • Kultur: KG Johansson och Åke Granberg, järnhantering
  • Hedersgåvan: Gunde Lundgren, fotboll

1990

  • Idrott: Ulf Andersson, skidor
  • Ledar: Lasse Dammström, fotboll
  • Kultur: Karin Pettersson och Eva Ahremalm ”Skamlösa”, musik
  • Hedersgåvan: Holger Furås och KG Norström, kultur-och föreningsliv

1989

Ingen utdelning

1988

Idrott: Ingemar ”Jeppe” Welamsson

Formulär för nominering av stipendiater 2024

Nominera kandidater genom att fylla i namn på person eller föreing tillsammans med motivering i formuläret nedan. Sista dagen för nominering av stipendiater är söndagen den 25 februari.

Kontaktuppgifter till den nominerade person/förening




Den nominerades anknytning till Hällefors * (obligatorisk)
Den nominerades anknytning till Hällefors



Vilket stipendium * (obligatorisk)
Vilket stipendium




Dina kontaktuppgifter du som nominerar



Kontakt

Kicki Johansson, kultur- och fritidschef
Telefon: 0591-641 42
kicki.johansson@hellefors.se

Senast uppdaterad